Close
Gönderiliyor...
30. Uluslararası Film Festivali 2-17 Nisan 2011 Close
Chart Download
SCREENINGS
11.00
13.30
16.00
19.00
21.30
24.00
Awards
>

HONORARY AWARDS

FESTIVAL AWARDS

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

The 30th Istanbul Film Festival (2-17 April 2011)

International Competition / The Golden Tulip Award
Microphone / Mikrofon, Ahmad Abdalla

International Competition / The Golden Tulip Special Prize of The Jury
Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Seyfi Teoman
La Vida Útil / Faydalı Hayat, Federico Veiroj

National Competition / Golden Tulip Best Film Award
Saç, Tayfun Pirselimoğlu

Best Director
Tayfun Pirselimoğlu, Saç

Best Actress
Nazan Kesal, Saç

Best Actor
Ahmet Mekin, Görünmeyen

Best Screenplay
Belma Baş, Zefir

Best Director of Photography
Birgit Gudjonsdottir, Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Best Music
Ahmet Kenan Bilgiç, Atlıkarınca

National Competition / Special Prize of the Jury
Press, Sedat Yılmaz

The Film Award of The Council Of Europe (FACE)
As If I’m Not There / Yokmuşum Gibi (İrlanda-Makedonya-İsveç), Juanita Wilson

Special Jury Prize (FACE)
Press, Sedat Yılmaz

FIPRESCI Prize / International Competition
Noruwei No Mori / Norwegian Wood / İmkânsızın Şarkısı (Japonya), Tran Anh Hung

FIPRESCI Prize / National Competition
Press, Sedat Yılmaz

Radikal People's Choice Awards / International Competition
Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Seyfi Teoman

Radikal People's Choice Awards / International Competition
Atlıkarınca, İlksen Başarır 


Meetings On The Bridge Awards

Film Development Workshop Awards:
• Yozgat Blues, Mahmut Fazıl Coşkun - Republic of Turkey Ministry of Tourism and Culture Support Award of USD 10,000 & Melodika Sound-Production Support Award worth TL 25,000
Toz Ruhu (Spirit of Dust), Nesimi Yetik - CNC Support Award of EURO 10,000
Mavi Dalga (Blue Wave), Zeynep Dadak and Merve Kayan - Binger Lab Script Advisory Consultancy Scholarship of EURO 2,500

Projects selected by Turkish-German Co-production Development Fund
• Semih Kaplanoğlu, Yaz Sonu (Late Summer)
• Seyfi Teoman, Evliya (Saints)
• Hüseyin Karabey, Sesime Gel (Come to my Voice)
• Martina Priessner, A Road Named Desire
• Asli Özge, Ansızın (Auf einmal)
• Tunç Şahin, Yemen Türküsü (Ballad of Yemen)
• Heiko Aufdermauer, Fünfte Farbe (The Fifth Colour)

Projects selected by Turkey-France Co-production Meetings
• Elfe Uluç, Abdülaziz ve Eugene
• Selma Köksal Çekiç, Bahar İsyancıdır
• Atıl İnanç, Daire
• Ömür Atay, Evine Dön
• Melik Saraçoğlu - Hakkı Kurtuluş, Gözümün Nuru
• Selim Güneş, İki Kişilik Dünya
• Aslı Özge, Kadın Erkek
• Ramin Martin - Emine Yıldırım, Kusursuzlar
• Feridun Koç, Vaterland
• İsmail Necmi, Yola Devam

 

Juries

International Competition

Claire Denis (President)
Anna Bonaiuto
Piers Handling
Perihan Mağden
Jim Stark
Jacob Tierney
Hülya Uçansu

 

National Competition

Reha Erdem (President)
Tülin Özen
Fatih Özgüven
Karel Och
Jay Weissberg

 

FACE - Human Rights in Cinema

Scandar Copti (President)
Marja Ruotanen
Faruk Günaltay
Roberto Olla