Kapat
Gönderiliyor...
30. Uluslararası Film Festivali 2-17 Nisan 2011 Kapat
Çizelge İndir
Sal04
Çrş05
Prş06
Cum07
Cts08
Paz09
Pzt10
Sal11
Çrş12
Prş13
Cum14
Cts15
SEANSLAR
11.00
13.30
16.00
19.00
21.30
24.00
Atlas
Beyoğlu
İtalyanKM
Pera M.
Kanyon
City's 7
City's 3
Rexx 1
Rexx 5
Zorlu
Arşiv

Güncel Haberler

"Kaldır Kafanı" Kırmızı Ödülleri'nden iki ödülle döndü | 24.05.2017 Festival ödülleri sahiplerini buldu | 14.04.2017 Köprüde Buluşmalar ödülleri sahiplerini buldu | 12.04.2017 Alman sinemasının usta isimlerinden Volker Schlöndorff, İstanbul Film Festivali’nin konuğu! | 06.04.2017 KALDIR KAFANI, FESTİVAL BAŞLIYOR | 04.04.2017 Ek seanslar | 25.03.2017 Festivalde 15. İstanbul Bienali filmleri | 07.03.2017 Festivalin sınırları zorlayan filmleri 'Mayınlı Bölge'de | 28.02.2017 Sinema tutkunları için yepyeni bir bölüm: 'Cinemania' | 22.02.2017 Berlin'in en iyileri festivalde | 07.02.2017 Festival heyecanı yaklaşıyor | 31.01.2017 Altın Lale Ulusal Yarışma jüri başkanlığını Taylan Biraderler üstlenecek | 25.01.2017 Onat Kutlar'ı saygıyla anıyoruz | 11.01.2017 Anayurt Oteli, Groupama desteğiyle yenilenerek 36. İstanbul Film Festivali’nde izleyici ile buluşacak | 10.01.2017 Mithat Alam'ı kaybettik | 27.11.2016 36. İstanbul Film Festivali'nin Sinema Onur Ödülleri belirlendi | 23.11.2016 Festivale başvurular sona erdi | 14.11.2016 Efsane oyuncu Tarık Akan hayatını kaybetti | 16.09.2016 Seyfi Teoman’ı sevgi ve özlemle anıyoruz | 08.05.2016 35. İstanbul Film Festivali'nin ardından | 19.04.2016 Festival ödülleri sahiplerini buldu | 15.04.2016 Ek seanslar | 04.04.2016 12 saatlik sinema maratonu 'Out1' gösterimde | 22.03.2016 Eurimages Audentia Ödülü ilk kez festivalde verilecek | 17.03.2016 Festivalin yıldızları Akbank Galaları’nda buluşuyor | 09.03.2016 Fransız Kültür Merkezi’nin 'ACTRICES' KATE BARRY sergisi açılıyor | 09.03.2016 Sürü, Groupama desteğiyle yenilenerek festivalde | 03.03.2016 Berlin’in en iyileri festivalde | 26.02.2016 Altın Lale Jüri Başkanları belirlendi | 24.02.2016 Programdan yeni filmler | 11.02.2016 Jacques Rivette hayatını kaybetti | 29.01.2016 Şakir Eczacıbaşı'nı ölüm yıldönümünde özlemle anıyoruz | 23.01.2016 Ettore Scola’yı kaybettik | 20.01.2016 Sinema Onur Ödülleri belirlendi | 20.01.2016 Sınırları zorlayan yönetmen Otto Preminger seçkisi festivalde | 13.01.2016 Festivale tam 3 ay kaldı! | 06.01.2016

2017

2016

2015

Festivale başvurular başladı | 07.12.2015 Festivalde yeni bir yarışma: Ulusal Kısa Film Yarışması | 30.11.2015 JUNUN özel gösterimini kaçırmayın | 31.10.2015 Memduh Ün aramızdan ayrıldı | 16.10.2015 Chantal Akerman'ı kaybettik | 06.10.2015 Festivalde görev değişikliği | 24.08.2015 Festival filmlerinden haberler | 22.07.2015 Başar Sabuncu’yu kaybettik | 17.06.2015 Zeki Alasya hayatını kaybetti | 08.05.2015 Festival sona erdi | 21.04.2015 Köprüde Buluşmalar ödülleri sahiplerini buldu | 20.04.2015 Altın Lale Ulusal ve Uluslararası Yarışmaları ile Ulusal Belgesel Yarışması ve Kapanış Töreni iptal edildi | 13.04.2015 Festival programında değişiklik | 13.04.2015 İstanbul Film Festivali'nden duyuru | 12.04.2015 Festival, kuruluşunun 50. yıldönümünde Sinematek'i anıyor | 08.04.2015 34. İstanbul Film Festivali başladı | 03.04.2015 Ek seanslar | 28.03.2015 Festivalin açılış filmi belli oldu | 27.03.2015 Bu filmlerin seanslarına dikkat! | 25.03.2015 Program değişikliği | 17.03.2015 Şehrin gözü festivalde | 10.03.2015 Festivalde yarışma heyecanı | 10.03.2015 Festival konukları ve etkinlikler | 10.03.2015 Festival sinemaları ve biletler | 10.03.2015 Festivalin yıldızları Akbank Galaları’nda buluşuyor | 04.03.2015 Visconti ya da bir uzaklığın tarihi | 01.03.2015 “Türk Klasikleri Yeniden” kapsamında bu yıl restore edilecek film belli oldu | 25.02.2015 PasoFilm! | 23.02.2015 Berlin’in en iyileri İstanbul Film Festivali’nde | 20.02.2015 Onur Ödülleri sahipleri belirlendi | 19.02.2015 Festivalden ilk filmler | 02.02.2015 Cahit Berkay biyografi | 01.02.2015 Nebahat Çehre biyografi | 01.02.2015 Süleyman Turan biyografi | 01.02.2015 Yılmaz Atadeniz biyografi | 01.02.2015 Festivalin Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri Başkanı belli oldu | 27.01.2015 Cannes ödüllü Oscar adayı 'The Salt of the Earth' İstanbul Film Festivali’nde | 16.01.2015 Festivalde belgeseller ilk kez yarışıyor | 13.01.2015 Francesco Rosi'yi kaybettik | 10.01.2015 Köprüde Buluşmalar onuncu yaşını kutluyor | 06.01.2015

2014

Avrupa Film Akademisi ödüllerinde En İyi Ida; Mr. Turner başrolde | 15.12.2014 Festival başvuruları açıldı! | 12.11.2014 'Uzun Yol' da Oscar yolunda | 16.10.2014 Wroclaw T-mobile New Horizons Film Festivali’nde Türkiye Sinema Sektörüne Bakış | 13.08.2014 2013’te festivalin Sinema Onur Ödülü’nü alan emektar senarist ve yazar Ayşe Şasa’yı kaybettik | 16.06.2014 33. İstanbul Film Festivali’nin ardından | 22.04.2014 33. İstanbul Film Festivali sona eriyor | 19.04.2014 33. İstanbul Film Festivali ödülleri | 19.04.2014 Festivalde sona doğru | 18.04.2014 Asghar Farhadi sinemaseverlerle buluştu | 16.04.2014 Wajda'dan festivale teşekkür mesajı | 16.04.2014 Yarışma heyecanından sinema derslerine | 14.04.2014 Muhsin Bey ekibi yıllar sonra sahnede bir arada! | 14.04.2014 Muhsin Bey'in süresi hakkında | 13.04.2014 Yarışmalar başlıyor! | 12.04.2014 İptal ve seans değişikliği | 07.04.2014 Festival başladı! | 04.04.2014 Festivalin ek seansları belli oldu | 22.03.2014 33. İstanbul Film Festivali'nin programı açıklandı | 05.03.2014 Festivalin Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülleri | 05.03.2014 Festivalin yarışmaları ve ödülleri | 05.03.2014 Sezonun merakla beklenenleri “Akbank Galaları”nda | 05.03.2014 Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden | 05.03.2014 Alain Resnais'i kaybettik | 03.03.2014 Diao Yinan’ın Black Coal Thin Ice filmi festivalde | 28.02.2014 'Big Bad Wolves', Geceyarısı Çılgınlığı filmleri arasında! | 21.02.2014 'Muhsin Bey' yeniden | 18.02.2014 Alan Berliner filmleri festivalde! | 17.02.2014 Berlin Film Festivali’nde düzenlenen İstanbul Film Festivali davetine
sinemanın önemli isimleri katıldı | 09.02.2014
Wes Anderson'ın son filmi Büyük Budapeşte Oteli, Berlin'den sonra İstanbul'da | 05.02.2014 Altın Lale Ulusal Yarışması jüri başkanı belli oldu | 04.02.2014 İnci Eviner'in figürleri festivalin afişinde | 28.01.2014 Şakir Eczacıbaşı'yı ölüm yıldönümünde saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz | 23.01.2014 Sundance’in en iyileri Nisan’da İstanbul’da | 15.01.2014 Onat Kutlar'ı saygıyla anıyoruz | 11.01.2014 BAFTA ödüllerine aday belgeseller festivalde! | 10.01.2014

2013

2012

2011

2010

2009

Köprüde Buluşmalar ödülleri sahiplerini buldu

36. İstanbul Film Festivali kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın destekleriyle bu yıl 12. kez düzenlenen Köprüde Buluşmalar 7 - 11 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. Köprüde Buluşmalar atölyelerinin ardından ödül ve fon desteği alan proje ve filmler 11 Nisan Salı akşamı Fransız Kültür Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilen resepsiyonla duyuruldu.

Türkiye’den 9 kurmaca, 1 belgesel uzun metraj ve komşu ülkelerden 4 kurmaca uzun metraj film projesiyle post-prodüksiyonuna devam eden Türkiye’den 4 ve komşu ülkelerden 2 uzun metraj filmin sunumları atölyelerde yapıldı. Köprüde Buluşmalar atölyelerine seçilen proje ekipleri, sinemacılarla buluşmak amacıyla gelen 72 uluslararası sinema profesyoneliyle yaklaşık 200 toplantı yaptı.

Film Geliştirme Atölyesi’nde yapılan sunumların ardından Maria Drandaki (Homemade Films), Matthieu Darras (Torino Film Lab), Rémi Burah (Arte France), Riina Sildos (Amrion), Zsuzsi Bankuti’den (The Match Factory) oluşan uluslararası jüri atölyede ödül alan projeleri belirledi.

Köprüde Buluşmalar Ödül resepsiyonu İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün’ün ve İstanbul Kalkınma Ajansı Uzmanı Yasemen Özlem Mailoğlu’nun konuşmalarıyla başladı.

Film Geliştirme Atölyesi ve Komşular Platformu Ödülleri Açıklandı

Kar ve Ayı’nın yönetmeni Selcen Ergun ve yapımcısı Zeki Peynirci 30.000 TL değerindeki Köprüde Buluşmalar Destek Ödülü’nü Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün’den aldı.

Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi kapsamında hem Türkiye’den hem de komşu ülkelerden projeleri kapsayan 8000 Avro CNC Ödülü; The Translator projesinin yönetmeni Rana Kazkaz’a ve yapımcısı Nicolas Leprêtre’e Türkiye Fransız Kültür Merkezi Yöneticisi Eric Soulier tarafından verildi.

Melodika Ses Ödülü, Uzaydan; Gelen Prens: Zeki Mürenprojesinin yönetmeni Beyza Boyacıoğlu’na ve yapımcısı Selin Murat’a Melodika Genel Müdürü Didem Oğuz tarafından verildi.

18+ projesinin yönetmeni Ceylan Özgün Özçelik ve yapımcısı Armağan Lale GeniusPark Görsel Efekt Ödülü’Sema Şahin’den aldı.

Şeytan Tırnağıadlı projenin yönetmeni Ali Özgür Baltaoğlu’na ve yapımcısı Çağdaş Öztürk’e, 4 aşamalı Akdeniz Film Enstitüsü (MFI) Senaryo Atölyesi Ödülü verildi.

Bu yıl ilk kez verilecek Transilvania Pitch Stop Ödülü yapımcı Konstantinos Kontovrakis tarafından Kar ve Ayı projesinin yapımcısı Zeki Peynirci ve yönetmeni Selcen Ergun’a verildi.

Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi Jüri Özel Ödülü ise Bir Nefes Daha projesinin yönetmeni Nisan Dağ ve yapımcıları Müge Özen, Jessica Caldwell ve Yağmur Ünal’a takdim edildi.

Filmin online (reconforming) ve color grading işlemlerini  kapsayan komşu ülkelerden projelere yönelik Digiflame Ödülü bu yıl ilk kez verildi. Digiflame Ödülü’nü Yaşar projesinin yönetmeni Elvin Adıgozel ve yapımcısı Teymur Hajıyev aldı.

Work in Progress Ödülleri

Work in Progress’e katılan filmlerin kaba kurgularını izlemesinin ardından Hédi Zardi (Luxbox), Konstantina Stavrianou (Graal) ve Lorenzo Esposito (Locarno Film Festival)’den oluşan uluslararası jüri ödül alacak filmleri belirledi.

Work in Progress sonunda ulsulararası jüri tarafından belirlenen filmlere, dağıtım garantisi imkanı sağlayan Başka Sinema Ödülü, bu yıl ilk defa verilen renk düzenleme ve online kurgu işlemlerini kapsayan Color Up Post-prodüksiyon Ödülü, Daire Creative Görsel Tasarım Ödülü ve Paz Dijital İletişim Ödülü sahiplerini buldu.

Filmin renk düzenleme ve online kurgu işlemlerini kapsayan Color Up Ödülü  ve Daire Creative Görsel Tasarım Ödülü Meteorlar filminin yönetmeni ve yapımcısı Gürcan Keltek’e Color Up’ın kurucusu Cenk Erol ve Daire Creative’in eş kurucusu Arda Aktaş tarafından takdim edildi.

Kazanan filme dağıtım garantisi, dağıtımcı payı almadan gösterim imkanı ve dağıtım sırasında tanıtım desteği veren Başka Sinema Ödülü’nü ve Paz Dijital İletişim Ödülü’nü Canofilminin yönetmeni Mehmet Salih Demir ve yapımcısı Çekdar Erkıran Başka Sinema Direktörü Azize Tan’dan ve Paz Film Ajansı Kurucusu İmre Tezel aldı.

Sinema Konuşmaları ve Gösterimler

Köprüde Buluşmalar programında bu yıl 11 sinema konuşması, 3 gösterim ve 3 yapım hikayesi yer aldı.

Sinema Konuşmları’nın ilk gününde her geçen gün daha çok popülerlik kazanan dizilerin digital dönüşümleri üzerine sohbetler gerçekleştirildi. BluTV Genel Müdürü Doğan Yalçın ve PuhuTV Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Heni Hazbay katılımıyla episodik hikâye anlatma yöntemi, değişen izleyici profili ve yeni mecraların bugünü ile geleceği üzerine konuşuldu. BluTV yapımı Masum dizisinin ilk bölümünün gösteriminin ardından senarist Berkun Oya, yönetmen Seren Yüce ve BluTV İçerik Yöneticisi Sarp Kalfaoğlu’nun katılımıyla dizinin yapım hikâyesi incelendi. Ardından PuhuTV yapımı Fi dizisinin ilk bölümü gösterimi sonrasında senarist Nükhet Bıçakçı, yapımcı Pelin Diştaş Yaşaroğlu (Ay Yapım), idari yapımcı Tolga Afşin Kaya ve PuhuTV Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Heni Hazbay’ın katılımıyla dizinin yapım hikayesi irdelendi.

Sinema Konuşmaları’nın ikinci günü, senaryo yazım aşamasında başlayan bir çalışma olan film tanıtım sürecinin planlanması ve yürütülmesindeki yeni ve yaratıcı yolların konuşulduğu Ayrılmaz İkili: Dağıtım ve Pazarlama ile başladı. Prömiyerini 72. Venedik Film Festivali’nde yapan Abluka filminin gösterimi sonrasında Fikirden Perdeye: Abluka başlığı altında filmin yönetmeni Emin Alper ve yapımcısı Enis Köstepen’in katılımlarıyla filmin yapım hikayesi incelendi.

VR: Yeni Bir Anlatım Yöntemi, Yeni Sorular konuşmasında Time Looper kurucusu Alper Özyurtlar, yönetmen Beyza Boyacıoğlu, Bir Film’den yapımcı Cihan Aslı Filiz ve kurucu ortak Turhan Yiğitbaşı, Solis Film’den yapımcı Müge Özen moderatörlüğünde VR teknolojisinin ve içerik üretim sürecinin etik boyutunu tartışıldı. Carlos Hagerman’ın Belgeselde Sosyal Temalar: Tereciye Tere Satmak ya da İzleyici Gibi Düşünmek konuşmasında belgesel anlatımının izleyiciye ve hedefe ulaşması için hikâyenin kendisi kadar nasıl önemli bir hale geldiğini anlattı. Günün son konuşmasında ise Arap film endüstrisinin iki ana direği olan MAD Solutions ve Arap Film Merkezi, Mad Solutions’un kurucusu Alaa Karkouti tarafından tanıtıldı.

Her yıl düzenlenen Fonlarla ve Marketlerle Tanışın ve Eğitim Programları ve Festivallerle Tanışın oturumları bu yıl 10 Nisan Cuma günü gerçekleştirildi. Nitelikli uluslararası film festivalleri, fonlar, marketlerinin ve eğitim programlarının temsilcileri başvuru şartları ve finansman olanakları üzerine bilgileri katılımcılarla paylaştı. Aynı gün Albüm filminin ortak yapımcıları ARTE Fransa’nın Genel Müdür Yardımcısı Remi Burah ve yapımcı Cedomir Kolar ile film prodüksiyonundaki temel finans yöntemlerinden olan televizyon kanallarıyla ortak yapım olanakları üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. İzleyiciyle İlk Buluşma: Fragman başlıklı günün son konuşmasında ise yönetmen ve kurgucu Benjamin Mirguet, Paz Film Ajansı’nın kurucusu İmre Tezel, Dijital Pazarlama Uzmanı Nihan Katipoğlu ve Osman Bayraktaroğlu iyi ve filme uygun fragman yapımı üzerine tartıştılar.

Aynalı Geçit’te gerçekleşen Sinema Konuşmaları’nın son gününde ise Türkiye’deki ve yurtdışındaki dağıtım modelleri ve festival stratejileri tartışıldığı İzleyici Nerede? konuşmada dünya satış şirketi Picture Tree’nin Genel Müdürü Andreas Rothbauer ve Başka Sinema’nın direktörü Azize Tan’ın katılımıyla yapıldı. Sinemacının Post-Prodüksiyon Rehberi konuşmasında ise kurgucu Çiçek Kahraman, colorist Cenk Erol, kurgucu Ali Aga, yapımcı Nadir Öperli ve Melodika’nın eş kurucusu Taylan Oğuz’un çekimlerin ardından filmin yeniden tasarlandığı post-prodüksiyon sürecine odaklanarak kurgu, renk ve ses aşamaları üzerine konuştu.