17 Nisan Salı

Bugün film ekiplerinin katılımıyla yapılacak gösterimler:

 • “Ulusal Yarışma” bölümünde yer alan Güvercin 11.00’de Atlas Sineması’nda yönetmen Banu Sıvacı’nın katılımıyla;
 • “Uluslararası Yarışma” seçkisinden olan Görgü Kuralları 11.00’de Beyoğlu Sineması’nda oyuncu Isabél Zuaa katılımıyla;
 • “Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nda yer alan Kigali’de Kuş Sesleri 11.00’de Cinemaximum City’s Nişantaşı Salon 3’de yönetmen Joanna Kos-Krauze katılımıyla;
 • “Uluslararası Yarışma” seçkisinde yer alan Kış Kardeşleri13.30’da Beyoğlu Sineması’nda oyuncu Elliott Crosset Hove’nin katılımıyla;
 • “Uluslararası Yarışma” seçkisinde yer alan Cocote 19.00’da Atlas Sineması’nda Salon 2’de yönetmen Nelson Carlo de los Santos Arias’ın katılımıyla;
 • “Çiçek İstemez” filmlerinden Ava 19.00’da Cinemaximum City’s Nişantaşı Salon 7’de yönetmen Lea Mysius ve oyuncu Noée Abita’nın katılımıyla gösterilecektir.

Festival bitmeden bu filmleri kaçırmayın!

Bugün 12 günlük bir maratonun son günü, ama henüz festival bitmiş değil! Festival bitmeden kaçırmamanız gereken filmlerden bir seçki yaptık…

 • Güne 11.00’de Beyoğlu Sineması’nda “Uluslararası Yarışma” filmlerinden Görgü Kuralları’nı izleyerek başlayabilirsiniz. São Paulo’da annelik ve büyümek hakkında alışılmadık bir tarzla korku ve müzikal öğelerini birleştiren filmin gösteriminde dadı Clara’yı oynayan Angola asıllı Portekizli dansçı ve oyuncu Isabél Zuaa hazır bulunacak.
 • Ardından güne 13.30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda San San Üçlemesi’yle devam edebilirsiniz. Daha önce 15. İstanbul Bienali kapsamında Galata Rum Okulu’nda sergilenen deneysel film, San Francisco ile San Diego’nun büyüyerek birleştiği hayali bir geleceği yansıtıyor.
 • Festivalde sıcak bir son yapmak isteyenler, 16.00’da Atlas Sineması’nda gösterilecek Kısmet, Sevgilim: İlk Şarkı filmini kaçırmamalı. Mavi En Sıcak Renktir’in yönetmeni Abdellatif Kechiche’nin beş yıldır beklenen ve François Bégaudeau’nun romanından uyarlanan son filmi, Amin adında genç bir senaristi yaz tatili boyunca izliyor.
 • 19.00’da Atlas Sineması Salon 2’de gösterilecek Cocote Dominik Cumhuriyeti’nde babasının ölümü ardından geleneklerle din arasında kalan ve cenaze ritüellerinden bunalan bir adamı izliyor. Cocote, Locarno, Lisbon&Estoril ve Mar del Plata film festivallerinden ödülle ayrıldı.
 • Günün son seansı 21.30’da Atlas Sineması’nda You Were Never Really Here seyircilerle buluşacak. Küçük bir kızı seks tacirlerinin elinden kurtarmaya çalışan bir tetikçiyi izleyen film, Cannes’da Lynne Ramsey’e “En İyi Senaryo” ödülünü getirirken, unutulmaz bir anti-kahraman portresi çizen Joaquin Phoenix de “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.
 • 21.30’da izleyebileceğiniz bir diğer film ise Cinemaximum Zorlu Center’da gösterilecek Canavar. “Vodafone Red Galaları” bölümünde yer alan film, küçük bir adada yaşayan genç bir kadının adaya dışarıdan gelen bir yabancıya âşık olmasını konu ediniyor.

Festivalin Anadolu yakasındaki izleyicileri için de bugün oldukça keyifli bir program var:

 • Festivalin “Antidepresan” bölümünde yer alan Nothingwood 11.00’de Rexx Sineması’nda gösterilecek. Film, Afganistanlı sınır tanımayan sinemacı Salim Shaheen’in idealist ve eğlenceli hikâyesini anlatıyor.
 • Hemen ardından 13.30’da Kadıköy Sineması’nda gösterilecek Madeline Madeline’i Oynuyor da yine kaçırmamanız gereken filmler arasında. Film seyircilere “Akıl hastalığıyla ergenlik fırtınalarını, rol ile gerçek hayatı nasıl ayırırız, yaratıcılığın sınırlarını nerede çizeriz?” sorusunu sunuyor.
 • 16.00’de Kadıköy Sineması’nda izleyebileceğiniz Western’da ise yönetmen Valeska Grisebach Western ikonografisini kullanarak bir “yabancılık” tartışması yürütüyor.
 • 19.00’da Rexx Sineması’nda gösterilecek Sevda ve Kurşunlar, Napoli’yi mesken tutan bir mafya müzikali, komedi ve aksiyonlu aşk filmi. Filmin müziklerini bu yıl festivalin Uluslararası Yarışma jürisinde yer alan Pivio, Aldo de Scalzi’yle birlikte besteledi.
 • 21.30’da Rexx Sineması’nda gösterilecek Gri Değil, Siyah: Ankara Rocks! belgeseliyle günü sonlandırabilirsiniz. Bir müzik ve şehir hikâyesi anlatan film; 70’ler, 80’ler ve 90’larda Ankara’daki rock ve metal müzik sahnesini barlar, stüdyolar, konserler, Yüksel Caddesi, Tunalı, plak dükkânlarından geçerek keşfe dalıyor. 

Festival heyecanı ödül töreniyle sona eriyor

12 gün boyunca sinemaseverlerle dünyanın dört bir yanından filmleri buluşturan 37. İstanbul Film Festivali, 17 Nisan Salı akşamı 20.30’da Rahmi M. Koç Müzesi’nde yapılacak ödül töreniyle sona eriyor.

Yazar ve programcı Yekta Kopan’ın sunuculuğunu üstlendiği, Ulusal ve Uluslararası Yarışma’larda yarışan filmlerin kazananlarının açıklanacağı gecede, Uluslararası ve Ulusal Altın Lale Ödülleri’nin yanı sıra Ulusal Yarışma bölümünde En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik ödülleri takdim edilecek. Ödül töreninde ayrıca Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, Sinemada İnsan Hakları Ödülü ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülleri’nin kazananları da açıklanacak.

Yukarı